Hukuk Fakültelerinin İlk Dersi: Hukuk ve Sosyal Düzen Kuralları

pexels-photo-186537.jpeg

 

Hukukun 1. dersi desek yanlış olmayacaktır. 2 kişi olsa bile hukuk olacaktır.

Sosyal hayatın (Sosyal kavramı toplumla ilgili olan toplumsal olarak tanımlanabilir.) bir düzen içinde olması için kişilerin gerek birbirleriyle gerek toplumla olan ilişkilerinde uyacakları birtakım kuralların varlığı zorunludur. Kişiler sosyal hayattaki ilişkilerinde bu kuralların koymuş olduğu “emir” ve “yasaklara uygun biçimde davranmak zorundadırlar. Aksi halde, bir takım tepkilerle karşılaşırlar. Bu tepkiye yaptırım (müeyyide) diyoruz. Issız bir adada tek başına yaşayan bir adam için kural koymak anlamsız olur.

Canlıları bir arada tutan ve birlikte bir düzen içerisinde sürdüren bazı kuralların var olduğunu görürüz. Evrendeki her şey belirli bir düzen ve kural içerisinde gelişmektedir. Örneğin arılar, kovandaki bazı arıların işçi, bazılarının bekçi, bazılarının saka yani su getirdiklerini görürüz. Kraliçe arı ise her şeyden sorumlu ve düzenin işlemesi ile görevlidir.

Hukuk, sosyal hayatı düzenleyen kurallardan sadece biridir. Diğer sosyal kuralları din, ahlak ve görgü kuralları olarak sayabiliriz.Adsız2

Adsız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: