Borçlar Hukuku (Özel)/Özel Borç İlişkileri ve BK’da Düzenlenen Sözleşmeler (Ders Özeti)

1)Özel borç ilişkileri

Borçlar hukuku kişiler arasındaki borçlar hukuku ilişkilerini düzenlemektedir .Bu ilişki haksız fiilden,sözleşmeden veya sebepsiz zenginleşmeden doğabilmektedir.
Diğer yandan borçlar kanunu dışında da özel borç ilişkileri düzenlenebilmektedir.
TTK’da cari hesap sözleşmesi, taşıma sözleşmesi,acentelik sözleşmesi gibi borç ilişkileri düzenlenmektedir.

 

2)Özel hüküm –Genel hüküm ilişkisi

Genel hükümler borçlar kanununun 1-206. Maddelerinden ibarettir.Burada borç kaynağı olarak sözleşmeler,haksız filler ve zenginleşme düzenlenmiştir.Özel hüküm ve genel hüküm yorumlamada üç durum ortaya çıkabilir.
a)Münhasır uygulama
b)Kuralların birlikte uygulanması
c)Kuralların yarışması

 

3)Asli edim yükümünün muhtevasına göre sözleşmelerin tasnifi

 

 • Temlik borcu doğuran sözleşmeler: Bu sözleşmelerde taraflardan biri diğerine bir hakkın kesin olarak devrini taahhüt eder.Satış,trampa ve bağışlama …

sözleşme

 • Kullandırma sözleşmeleri: Bu sözleşmeler bir şey veya hakkın kullanılmasının geçici olarak devri amacıyla kurulur.Adi kira ,hasılat kirası ,ariyet kullandırma sözleşmelerin en önemli örneklerindendir.

 

 • İş görme sözleşmeleri: Bu sözleşmelerde taraflardan birinin edimini bir iş görme , bir beşeri faaliyet teşkil eder.Hizmet, vekalet sözleşmeleri bu gruba girer.

 

 • Saklama sözleşmeleri: Bu sözleşmeler bir şeyin saklanması edimini ihtiva eder.Örnek olarak vedia ,usulsüz tevdi,ardiye ,otelci ve hancıya tevdi sözleşmeleri gibi…

 

 • Teminat sözleşmeleri: Bu sözleşmelerin konusu bir borcun ifasını temin bir tehlikenin üstlenilmesi veya bir sonucun taahhüdüdür.Kefalet ve garanti sözleşmesi gibi…

 

 • Sonuçları az çok talih ve tesadüfe bağlı sözleşmeler: Bu sözleşmelerde taraflardan biri diğerine belirli bir şartın gerçekleşmesi halinde bir edimde bulunmayı taahhüt eder.Kumar ve bahis,sigortalar…

 

 • İrat sözleşmeleri: Bununla taraflardan biri diğerine bir iratta bulunmayı taahhüt eder. Kaydı hayatla irat ve ölünceye kadar bakma sözleşmeleri.

 

 • Şirket sözleşmeleri: Bu sözleşmelerde iki veya daha çok kimse ortak bir amaca erişnek için emek ve servetlerini birleştirmeyi borçlanırlar.Bunlardan adi şirket BK’ da , ticaret şirketleri TK’da düzenlenmiştir.

 

 

  Borçlar Hukuku (Özel)/Özel Borç İlişkileri ve BK’da Düzenlenen Sözleşmeler (Ders Özeti)” için 2 yorum

  • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:13
   Permalink

   Teşekkürler 😊 faydalı olması dileğiyle

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: