Banka Soyguncusundan Hukuk Profesörü Olur Mu?

 

 

“Steve Kroft: Eğlenceli miydi peki?

Shon Hopwood: Bence hukuk büyüleyici bir şey.”

 

Sıradışı bir hayat..

“Film gibi” diye bir tabir vardır ya işte böyle bir hayat hikayesini hukuktar.org adresinde CBS NEWS haber sitesinden yapılan çeviri yazı ile okudum ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. Hikayenin kahramanı Shon Hopwood.. kendi deyimiyle “heycan verici bir hayat” yaşamak isteyen biri.. Bir gece, arkadaşı onu sonradan çok kötü bir fikre dönüşecek olayı dinlemesi için yerel bir bara çağırdı.“Bir banka soymak hakkında ne düşünüyorsun?” dedi. O ise “evet bu kulağa güzel geliyor” ifadesi ile banka soygunculuğuna giriştiler. Tam 5 banka soydular nihayetinde yakalandı. $150,000 soygun neticesinde 11 yıl federal hapishanede kaldı.

hopwood-prison-id001.jpg

Hapishane kütüphanesinde çalışmaya başladı ve tek bir kitap kapağını bile kaldırmadan 6 ay geçti. Her şey Shon’un cezasını azaltabileceğini düşündüğü bir yüksek mahkeme kararıyla başladı. “Kendi davalarım üzerinde 2 ay çalıştım, araştırdım ve hapishanedeki tüm zamanım boyunca hiçbir şekilde yasal bir yardım alamamıştım.” Bundan sonra diğer mahkumlarında davalarına yardım etmeye başladı. Hapishanede bir arkadaşı ondan Yüksek Mahkemedeki duruşmasına katılmasını istedi. O yıl Yüksek Mahkemeye 8,000 den çok evrak dosyalandı, 74’ü kabul edildi. Bunlardan biri de Shon Hopwood tarafından yazılmıştı. Bir avukatın kaleminden değil, bir mahkum kaleminden yazılmıştı.

Peki daha sonrası…

Shon Hopwood lisedeyken kendisinden hoşlanan Ann Marie Metzner ona mektuplar yazmaya ve onu ziyaret etmeye başladığında dışarıda bir yerde onu bekleyen bir geleceğin olduğuna inanmaya başladı.

“Sayamayacağım kadar çok avukat bana hukuk fakültesine gidemeyeceğimi ve gitsem bile suçlarımdan dolayı asla devlet barosundan lisans alamayacağımı söyledi.” ancak o Washington Hukuk Fakültesine kabul edildi ve iyi bir öğrencilik geçirdi. Ülkedeki en iyi ikinci mahkeme olan Amerika Birleşik Devletleri Kolombiya Bölgesi Temyiz Mahkemesine prestijli bir yazman olarak atanacak kadar iyiydi.

Shon Hopwood Georgtown Hukuk Fakültesinde Ceza Hukuku Profesörü oldu ve bize değişimini şu sözlerle özetliyor.

“Bana yardımcı olan merhameti sağlamak için uğraşan insanlardı. Değişimin sebebi buydu.”

Banka Soyguncusundan Hukuk Profesörü Olur Mu? Olmuş…

Shon Hopwood ile yapılan röportaj ve sözünü ettiğim yazı için tıklayınız.

redemption-main.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: