Adaletin Sembolü Themis yada İustitia (6 maddede Tanıyalım)

 

“Sembol, belirli bir insan, nesne, grup ya da düşünceyi veya bunların bileşimini temsil eden ya da bunların yerine geçen iletişim öğesidir.” işte hukukun adaleti yakalama çabasını sembolize ettiğimizde karşımıza öğrencilerin kitaplığında, mesleğe başlayanların çalışma ortamlarında, Washington DC’de, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkentine bakan Yüksek Mahkeme Binası’nın ana girişinde adalet heykeli olarakta bilinen adalet ve düzen tanrıçası Themis’i görüyoruz.pexels-photo-208603.jpeg

Peki bu Themis kim? Adaletin sembolü…Biraz daha irdeleyelim buyrunuz efenim.

2.jpg

Roma adalet tanrıçası Justitia ve Yunan mitolojisinde ilahi düzeni, hukuku ve gelenekleri kapsayan tanrıçası Themis’in birleşimi, günümüzde adaletin sembolü görülmektedir. Themis, Roma mitolojisindeki Iustitia’nın karşılığıdır denilebilir. Mısır mitolojisinde ise Güneş Tanrısı Ra’nın kızı,  adaleti sağlayan, yasalar yapan, suçluları cezalandıran, adalet ve doğruluk tanrıçası Maat (Ma’at)’dır. (Mısır mitolojisi vesiyon farklı tabi) en belirgin farklılığı  devekuşu tüyü, gayet şık bi ablamız…Maat.png

Tanrıça Maat

 

Themis’in farklı versiyonları olsada genel itibari gözleri kapalı, bir elinde terazi diğerinde kılıç bulunmakta. Sırayla anlamlarını inceleyelim.

1. Kadın olması ve Kıyafeti

Themis’in beyaz bir elbise vardır. Kadın olması ve bu elbisesi onun saflığını korkusuzluğunu ve bağımsızlığını sembolize eder.

2. Gözlerinin bağlı olması

Gözlerinin bağlı olması, davanın tarafları davacı ve davalıya karşı hukukun icra edilmesinde tarafsızlığı sembolize eder.

3. Terazi Tutması

Themis’in elindeki “Terazi” adaleti ve hakların dengeli şekilde dağıtılması, eşitlik ve adil yargılanmayı sembolize eder.

4. Kitap Tutması

Themis’in eindeki yada ayağındaki “Kitap” “Kanun” kitaplarını, adaletin kanunlara uygun şekilde dağıtımını sembolize eder.

5. Kılıç Tutması

Doğruluğun ve gücün simgesi olarak kılıç tutmaktadır. Themis’in elindeki “Kılıç” adaletin verdiği hükümlerin yerine getirilmesini, aksi halde kılıç zoruyla adaletin tecellisinin sağlanacağını (icra edileceğini) anlatır.

saatli-adalet-tanricasi-themis-heykeli-7913.jpg6.Yılan

Heykelin bir ayağının altında yılan vardır. Ayağının altındaki yılan toplumdaki kötülükleri ayaklarının altına aldığını simgeler.

 

 

 

Yani nerdeyse olmazsa olmaz bir şey bu heykel her hukukçuda olacak aga.. her sene 15 binden fazla öğrencinin mezun olduğunu düşünürsek biblo esnafının geleceği parlak… 🙂

15 binde az değilmiş ya “Türkiye’deki avukat enflasyonu mesleğin geleceğini tehdit ediyor.” feveranlığını bir kenara bırakırsak (belikde kenara bırakılmayacak konudur), Türkiye’de 861 kişi başına 1 avukat düşmekte Avrupa ortalamasının 3 katı olduğunu belirtmek isterim.. Evet bir yazı konusu daha çıktı “Kişi başına düşen avukat sayısı” bunuda başka bir yazıda araştırır yazarım.. Kalın Sağlıcakla efenim…

27980aaea85447278a60dbba984a562e-539B-5F7D-591B.jpg

 

Adaletin Sembolü Themis yada İustitia (6 maddede Tanıyalım)” için 2 yorum

 • 20 Mayıs 2018 tarihinde, saat 05:05
  Permalink

  Ek bilgi olarak, “Themis, gökyüzünün hakimi kabul edilen titan Uranüs‘ten olma, toprağı temsil eden ve tüm tanrıların atası kabul edilen Gaia’dan doğmadır. Aynı zamanda Zeus’un 2. karısı, Horae ve Moirae’nin annesidir.
  Olympos’ta yaşamakta olan Themis, Zeus’a ve tanrılara verdikleri kararlarda adaletli hareket etmeleri konusunda danışmanlık etmektedir. Aynı zamanda tanrıların toplantılarına başkanlık eden Themis, tanrılar arasındaki uyuşmazlıkları çözerek Olympos’taki düzeni sağlamaktadır.”

  Kaynak; https://hukukiblog.com/diger/themis/

  Yanıtla
  • 20 Mayıs 2018 tarihinde, saat 21:34
   Permalink

   sizlerinde blogu çok faydalı..sizin blogunuzda bir kaç yazınızı okumuştum temanızı değiştirmişsiniz göze hoş geliyor.. başarılar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: